Kim są nasi wykładowcy
- dr Tristam Wyatt
zajmuje się komunikacją semiochemiczną u zwierząt. Autor wielu publikacji oraz książek: Pheromones and Animal Behavior (Cambridge University Press, 2014), która została nagrodzona w kategorii Best Postgraduate Textbook Award of the Royal Society of Biology 2014. Najnowsza książka, wydana w 2017 Animal Behaviour: A Very Short Introduction, należy do cyklu sprzedanego na całym świecie w nakładzie ponad siedmiu milionów egzemplarzy. Praca ta ma na celu przedstawienie szerokiego spojrzenia na zachowanie zwierząt, łącząc podejścia chemiczne, biologiczne, ekologiczne i neurobiologiczne, kładąc jednocześnie nacisk na kontekst ewolucyjny. Dr Tristam Wyatt jest również autorem wykładu TED Talks, dotyczącego ludzkich feromonów – wykład ten zdobył ponad milion wyświetleń i został przetłumaczony na 25 języków.
- dr Manuel Mengoli
Research Institute in Semiochemistry and Applied Ethology, France
Lekarz weterynarii, koordynator badań oraz pracownik CECBA (Clinical Ethology and Animal Welfare Centre), należącej do ośrodka IRSEA, (Research Institute in Semiochemistry and Applied Ethology) we Francji. Prowadzi badania dotyczące komunikacji semiochemicznej oraz stresu u psów. Przeprowadza ogólne i specjalistyczne konsultacje dotyczące zwierząt domowych i koni.
- prof. dr hab. Ewa Joanna Godzińska
Kieruje Pracownią Etologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie. W latach 1988-1989 pracowała jako wykładowca na Uniwersytecie Paris Nord (Villetaneuse, Francja), odbyła też dalsze staże naukowe we Francji (Villetaneuse i Tours) i w Wielkiej Brytanii (Oxford). Wykładała etologię również w Polsce w ramach studiów doktoranckich i podyplomowych. Zajmuje się głównie etologią i neuroetologią owadów społecznych, ale jej zainteresowania naukowe obejmują też mechanizmy zachowania psów i kotów, a także porównawczą analizę biologicznych korzeni zachowań agresywnych i przyjaznych w całym świecie zwierząt. W r. 2010 została uhonorowana przez Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi pl. tytułem „Naukowiec Przyjazny Mediom”. Od wielu lat działa na rzecz Polskiego Towarzystwa Etologicznego (PTEtol.), w którym pełni obecnie funkcję prezesa.
- mgr Andrzej Kłosiński
Behawiorysta zwierzęcy COAPE, magister psychologii.
Dyrektor Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska, wykładowca COAPE Polska i COAPE UK, instruktor na kursach dla trenerów szkolenia psów.
Wykształcił ponad 270 polskich behawiorystów i trenerów szkolenia psów. Prowadził seminaria dla hodowców organizowane przez Związek Kynologiczny w Polsce oraz szkolenia dla pracowników i przedstawicieli firm z branży zoologicznej. Prowadził szkolenia dla ponad 300 wolontariuszy, pracowników, kierowników schronisk oraz osób prowadzących domy tymczasowe dla psów i kotów w całej Polsce. Bierze udział w akcjach i programach adopcyjnych (m.in. ambasador ogólnopolskiego programu odpowiedzialnej adopcji Adopciaki). Mieszka pod jednym dachem z trzema adoptowanymi psami i czterema kotami.
Mgr psychologii, absolwent KUL, dyplom 1988. W latach 1989 - 1993 pracował jako psychoterapeuta w Ośrodku Leczenia Nerwic w Krakowie. W latach 1993-95 studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Szkole Zdrowia Publicznego CM UJ. 2004-2005 podyplomowe studia w Centre of Applied Pet Ethology w Wielkiej Brytanii pod kierunkiem prof. Petera Neville'a. 2005 - dyplom Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training (COAPE) akredytowany przez National Open College Network of the United Kingdom. Członek COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Pomysłodawca i twórca Serwisu Opieki Nad Zwierzętami PETSITTER.pl, autor licznych publikacji na temat terapii zachowania zwierząt towarzyszących (m.in. Magazyn Weterynaryjny, Weterynaria Po Dyplomie, Weterynaria w Praktyce) oraz książki „Kliker - podstawowe wiadomości na temat treningu z użyciem klikera”.
- inż. Kinga Magdalena Stępniak
Ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich, na Wydziale Nauk o Zwierzętach, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego broniąc pracy inżynierskiej o tytule „Znakowanie zapachem u wilków Canis lupus zamieszkujących gospodarcze lasy północno-wschodniej Polski”.
W chwili obecnej studiuje na kierunku Biologia na Uniwersytecie Warszawskim. Jako członkini Grupy Genetyki Konserwatorskiej w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego realizuje pracę magisterską pogłębiającą wiedzę dotyczącą roli znakowania zapachowego w terytorialiźmie wilka.
Jednocześnie, jako członkini laboratorium dr hab. Driesa Kuipera z Instytutu Biologi Ssaków PAN w Białowieży bada interakcje pomiędzy psem domowym a wilkiem, bazując na ważności znakowania zapachowego u obu tych gatunków.
- lek. wet. Martyna Woszczyło
Behawiorysta, specjalizuje się w prowadzeniu terapii zachowań psów i kotów. Ukończyła studia weterynaryjne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz kurs dyplomowy Centre of Applied Pet Ethology (COAPE), Advanced Diploma in the Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training. W czasie studiów doktoranckich na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, prowadzi badania naukowe dotyczące komunikacji semiochemicznej, stresu i instynktu u psów.
- dr Ksenia Meyza
Jest adiunktem w Pracowni Neurobiologii Emocji w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. W badaniach skupia się na wyjaśnianiu podłoża molekularnego zaburzeń spektrum autyzmu. W tym celu oznacza poziom i aktywność białek zaangażowanych w plastyczność neuronalną oraz bada ich wpływ na zachowanie społeczne w mysich modelach autyzmu.